Cennetten Yeryüzüne Düşen Damla Ohrid

2010 yılında yaptığım Balkanlar gezimin duraklarından biri de Makedonya idi. Makedonya’nın en sevdiğim şehri ise Ohrid oldu.

Tanrı’nın cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürdüğü, o damlanın düştüğü yerin de Ohrid olduğu rivayet edilir.

Ohrid’in Önemli Özellikleri

Ohrid’in coğrafi güzelliği kültürel olarak da pekçok avantaj kazandırmış. Medeniyetler bu cennet köşede kurulmuş, büyümüş…

 • Kiril alfabesi Ohrid’de doğmuş
 • Ohrid Gölü, Avrupa’nın en derin ve en eski krater gölü
 • Ohrid eski şehri, Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan yerler arasında
 • Hala eski yöntemle kağıt üreten bir atölye var
 • Ohrid’de yılın her günü için bir kilise yapılmış, küçücük şehirde 365 kilise var

Ohrid’de Gezilecek Yerler

Ohrid, yüksek dağların arasında, Ohrid Gölü‘nün kıyısına kurulmuş bir şehir. Doğanın cömert davrandığı şehirlerden biri burası…

 • Ohrid Gölü oldukça büyük ve temiz bir göl, o yüzden gölde yüzülebiliyor. Hem Ohrid şehir merkezinde hem de kısa bir yürüme mesafesindeki plajlardan göle girilebilir durumda.
 • Ohrid’in eski şehir bölümü, bizim Safranbolu’yu hatırlatıyor. Ahşap evlerin çoğu Unesco koruması sayesinde restore edilmiş. Gezebildiğiniz kadar bütün sokakları dolaşmalısınız.
 • Ohrid Kalesi’ne çıkın. Muhteşem bir Ohrid manzarası sizi bekliyor orada. Ayrıca ancak yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafedeki kiliseleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Ohrid Antik Tiyatrosu ben gittiğimde halen restorasyon halinde idi, küçük bir tiyatro.
 • Ohrid Eski Çarşı yine görülecek yerler arasında. Küçük bir çarşısı var. Çarşıdaki kuyumculardan Ohrid’in meşhur incilerinden de alabilirsiniz.
 • Çarşının sonunda ulu bir çınar ve bir de cami var.
 • Eski şehrin içindeki kağıt üretim atölyesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. İlk kağıt üretildiği dönemde nasıl kağıt yapıldığını ve ilk matbaa örneklerini görme şansınız olabilir. Kendinize bu kağıtlara basılmış bir minik hediye de alabilirsiniz.
 • Şehrin dışına doğru, Ohrid Nehri’nin göle döküldüğü yerde güzel manzalarla kaşılaşırsınız.

Ohrid’de Nerede Kalınır?

Ohrid’e eğer yabancı olduğunuzu belli eder bir şekilde girerseniz. Ne yazık ki biraz tacize uğrayabilirsiniz. Hemen birkaç bisikletli sizi takip etmeye başlar. “Kalacak yer lazım mı?” diye…

Biz önceden adını duyduğumuz Fuat Hayrettin’in Pansiyonunu bulmaya çalışırken birkaç bisikletliyi atlamak zorunda kaldık. Yol kenarında durmuş adresi bulmaya çalışırken yanımıza biri yaklaştı ve “Türkçe olarak yardıma ihtiyacınız var mı?” diye sorunca oldukça şaşırdık. Burada Türk nüfusun olduğunu biliyorduk ama gelip bizimle Türkçe konuşacaklarını tahmin etmemiştik.

Fuat Hayrettin’i arıyoruz deyince, “benim” demesi ise şaşkınlığımızı bir kez daha artırdı.

Fuat bey Makedonya’da kalmış Türklerden. Ailesiyle birlikte bir pansiyon işletiyor. Şehir merkezinde pırıl pırıl bir apart otel aslında. Ohrid’e yolunuz düşerse kesinlikle tavsiye ediyorum. Aşağıdaki adresten kendisine ulaşabilirsiniz:

 Fuat Hayreddin ‘Key Marsal Tito” No 36b (mahallesi) 6000 Ohrid-Makedoniya

Kısaca tarif etmek gerekirse; Ohrid sahiline indiğinizde ana yoldan sola dönüyorsunuz, az ileride büyük bir kilise göreceksiniz. Kilisenin hemen arkasındaki sokak Fuat beyin pansiyonu. Zaten kime sorsanız gösterirler.

Ohrid’de Türkler

Ohrid’de Türk nüfus %6 civarında kalmış ama Türkiye’den ya da İstanbul’dan geldiğimizi duyan pekçok kişi akrabalarına selam gönderdiler, bizden İstanbul’u Türkiye’yi dinlemek istediler. Orada kendilerini terkedilmiş hissettikleri çok belliydi :(

İstanbul baskılı tshirtlerimizi isteyenler bile oldu. Akrabalarımızı ziyarete gitmiş gibiydik orada. Oldukça duygusal anlar yaşandığını söylemem gerek.

Ohrid’de Ne Yenir?

Ohrid’in kendine özgü yemekleri yerine çokça İtalyan restorantı var. Güzel yanı ise, şarap ve yemeklerin İtalya’ya göre oldukça ucuz olması. Ayrıca aslında izin verilmese de gölden çıkan balıkların tadına bakabilir, Türk tadına yakın böreklerden yiyebilirsiniz.

Türk kahvesini de pekçok kafede bulabilirsiniz.

Share on Facebook32Tweet about this on Twitter2Share on Google+4Pin on Pinterest0