Nasıl çok gezilir yazımın üstüne gezi ipuçlarına devam ediyorum.

Yaz geliyor, pek çok arkadaşım tatil planlarına başladı. Nasıl ucuz uçak bileti bulabilecekleri ile ilgili soru bombardımanına tutuyor beni. Sadece yakın çevreme bu bilgileri vermeye gönlüm razı olmadı. :)

Öncelikle bir itirafta bulunayım. Uzmanlık alanım Avrupa’dan daha öteye henüz geçemiyor. Önümüzdeki yıllarda daha uzaklara da açılabilmeyi ümit ediyorum.

Nasıl ucuz uçak bileti bulunur sorusunun cevapları:

  • Bir kere ucuz uçak bileti bulmayı hobi edinmek lazım. “Yok artık” diyenlerinizi duyar gibiyim. Ama maksat sık gezmekse durum böyle.
  • Kampanyaları takip etmek, bilet sorgulayıp indirimli koltukları yakalamak da bir başka yöntem. Benim için bu kampanyaları takip eden kimse yok mu diye düşünebilirsiniz. Ben henüz düşünenini bulamadım :)
  • Avrupa için merkezi ve küçük havaalanlarını bilip uçuş programlarını buna göre yapmak. Basel’e (Euro Airport) çıkışı uygun fiyatlara yapabilirsiniz. Oradan da 60’dan fazla noktaya uçabilirsiniz. Hatta bu Avrupa’nın ortasındaki şehirden trenle pekçok noktaya ulaşabilirsiniz. Bir güzel nokta da Fransa vizesi ile bu havaalanında Avrupa’ya girebilirsiniz. Fransa en uzun vize veren ülkelerden biri. Yanlız tren uçaktan daha pahalı dikkat edin.
  • İllaki direkt uçmalıyım diye kendinizi şartlamayın. Unutulmaması gereken önemli bir nokta Türkiye’den Avrupa’ya çıkış pahalı, Avrupa içi uçuşlar ucuz. Türkiye’den ucuza biyere çıkın, Avrupa içinde istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. 6 €’ya Stockholm’den Paris’e, 9€’ya Milan’dan Roma’ya gibi… Bunlar şaka değil, bizzat yaşanmış örnekler. Mesela direkt Viyana’ya uçmak yerine Bratislava’ya uçabilirsiniz. Viyana’ya sadece 1 saatte sürekli kalkan shuttlelarla geçebilirsiniz.
  • İstanbul’dan Avrupa’ya gidebileceğiniz ucuz havayolu şirketlerinden bazılarını aşağıda sıralıyorum. Araştırırsanız başka da bulabilirsiniz.

İpuçlarına devam edeceğim. Bunu da anlatsan ne güzel olur dediğiniz konular varsa, benim de konu hakkında bilgim varsa paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0