Yaz geldi, yurtdışına vizeli vizesiz yolculuk planları da başladı. Vizeli de olsa vizesiz de olsa pasaport şart.  Hemen görüş mesafemizdeki Yunan adası da olsa, kilometrelerce uzaktaki bir Uzakdoğu ülkesi de olsa pasaporta ihtiyaç var.

Daha önce yeni pasaport almak ya da pasaportu yenilemek için neler gerektiğini yazmıştım. Ancak o zamandan bu zamana değişiklikler oldu, pasaportun şekli şemali, başvuru şekli değişti.

Uluslararası standartlara sahip e-pasaport yani halk arasındaki adıyla çipli pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçerli olmaya başlamıştı. 24 Kasım 2015 den itibaren de eski pasaportlar kullanılamayacak. Pek çok ülke de vize başvuruları için bu yeni tip çipli pasaport kullanımını zorunlu tutuyor. Eski de olsa pasaportumun süresinin bitmesine daha çok var diye güvenip vize başvurusu yapmadan önce mutlaka ilgili konsolosluktan eski pasaportları kabul edip etmediklerini öğrenmenizde fayda var.

Aşağıdaki önerilerin “hususa mahsus” pasaportlar için ve Türkiye’de yaşayan kişiler için geçerli olduğunu unutmayın!

 

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport başvurusu Türkiye’nin heryerindeki İl ve/veya İlçe Emniyet Müdürlüklerindeki Pasaport Şube Amirliklerinden yapabilirsiniz.

 • Pasaport Şube Amirliğine şahsen gidip sıra numarası alarak pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • E-Pasaport sitesinden başvurarak randevu alabilirsiniz.

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Pasaportu ilk defa çıkarıyorsanız hem defter hem de harç ödemeniz gerekiyor. Neyse ki artık 10 yıllık pasaport alabiliyoruz. Defter bedeli sabit 54 TL. Harçlar ise geçerlilik süresine göre aşağıdaki gibi değişiyor.

6 AY                 70 TL

1 YIL            102,30 TL

2 YIL            166,90 TL

3 YIL            236,90 TL

4 – 10 YIL   333,80 TL

 

Pasaport Çıkartmak için Gerekli Belgeler

Daha önceden aldığınız bir pasaportunuz olup olmadığına bakılmaksızın Çipli Pasaport için gereken belli başlı belgeler aşağıdaki gibi;

 • Nüfus cüzdanının aslı (TC Kimlik numaralı)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet beyaz fonlu biyometrik vesikalı fotoğraf
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportlar
 • Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekont
 • Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont
 • Daha önce vermediyseniz parmak izi (emniyete gittiyseniz almadan bırakmıyorlar)

Pasaportun ne kadar sürede çıkacağı ise başvurulan Emniyet Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor anladığım kadarıyla. İlk e-pasaporta geçildiğinde haftalarca bekleyenler olmuştu, şimdi birkaç gün içinde hazırlanıyor. Durumunu takip etmek isteyenler de yine e-pasaport.gov.tr den takip edebiliyor, başvuru sırasında e-mail adresi ve cep telefonu numarası bıraktıysanız da her iki kanaldan da akıbeti hakkında bilgi gönderilebiliyormuş. Ben denemedim sitede yazanların yalancısıyım :)

Eski emektar pasaportumun hala 4 yılı var, vize başvurusu için bir ülkeye başvurursam umarım yenisini al gel demezler :(

Bol gezmeli, pasaportlu pasaportsuz gönlünüzün istediği yere gitmeli bir yaz diliyorum :)

EDİT: Friendfeed’deki yazışmalara istinaden yeni pasaport hakkında eksik bilgileri yazıya ekleyeyim dedim.

 • Randevuyu 3-4 gün sonrasına veriyorlarmış, ona göre zamanlamayı ayarlamak gerek. Yaz döneminde yoğunluktan dolayı 1 haftayı buluyormuş teslimatlar.
 • Eğer eski pasaportunuz varsa ve geçerlilik süresi devam ediyorsa pasaportta kalan süre ücretsiz olarak yenisine ekleniyor imiş.
 • Pasaport adrese gönderiliyor ancak sadece pasaport sahibine teslim ediliyor. O yüzden uygun adres vermek gerekiyor.
 • Öğrenciler iseniz; okulunuzdan alacağınız bir yazı ile ilinizdeki vergi dairelerine gidip onaylatıp pasaport başvurusu yaptığınızda pasaport bedelini ödemiyormuşsunuz.

Yeniden EDIT:

 • Geçen hafta bir arkadaşım gitmiş 6 aylık vermiyorlarmış, en kısa 1 yıllık veriyorlarmış.